سرشير يا پرلاتور

pearlatorپرلاتورها صفحات مشبک پلاستیکی یا فلزی هستند که به انتهای آبریز شیرآلات متصل می شوند. زمانیکه آب در این صفحه مشبک (پرلاتور) جریان می یابد به تعداد زیادی از رشته های باریک تقسیم می شود که در بین این رشته های باریک آب ، هوا جریان دارد. اگر تا به حال از شیرآبی فاقد پرلاتور استفاده کرده باشید، به کارکرد و لزوم استفاده از پرلاتور در شیرآلات پی برده اید. در شیرآلات بدون پرلاتور ، آب با فشار نامطلوبی از شیر خارج شده و به اطراف پاشیده می شود. ترکیب شدن هوا با جریان آب منجر به خروج آب با جریانی ثابت و پایدار می شود. به طور کلی پرلاتور ها به دو دسته ی اسپری حبابی و اسپری سوزنی تقسیم می شوند.که شیوه کارکرد هردو مدل به این ترتیب است که آب را با هوا ترکیب می کنند و آب با فشاربیشتری از آنها خارج می شود.

پرلاتورها از خانواده قطعات کاهنده هستند و هدف از بکارگیری این قطعه در شیر کاهش مصرف آب، کنترل جریان آب، جلوگیری از فشار زیاد آب و پاشیده شدن آب به اطراف سینک و همچنین یکنواختی خروج آب است. پِرل (pearl) در انگلیسی به معنای مروارید می باشد و پرلاتور به اصلاح آب را به جریانی مروارید مانند تبدیل می کند. امروزه تمام کارخانجات تولید کننده شیرآلات بهداشتی از پرلاتورها در تولیداتشان استفاده می کنند. به این ترتیب نه تنها شیرآلات موجود در بازار خروجی یکنواختی دارند بلکه (به دلیل ترکیب آب و هوا) باعث صرفه جویی در مصرف آب نیز می شوند.

در واقع سرشیر یا پرلاتور یا آبفشان قطعه ای است که در انتهای مسیر خروجی آب در یک تجهیز مصرف کننده نهایی آب بهداشتی مانند شیرآلات روشویی، آشپزخانه و حمام و یا شلنگ توالت قرار می گیرد و وظیفه آن کاهش دبی و یا فشار آب خروجی است تا ضمن جلوگیری از پاشش آب و مشکلات آن، در صرفه جویی آب نیز موثر باشد. مجموعه یک پرلاتور و واشر و بوش اطراف آن در کل یک سرشیر یا یک سرشلنگ را تشکیل میدهند.

پرلاتورهای استاندارد، تنها اجازه خروج یک دبی ماکزيمم ثابت و مشخص از آب را میدهند. یعنی مثلاً در یک پرلاتور کاهنده مصرف ۳ لیتر بر دقیقه، آب با هر نوع فشار و دبی ورودی به پرلاتور، اجازه خروج با دبی بیشتر از ۳ لیتر بر دقیقه را نخواهد داشت. در نظر داشته باشید که پرلاتورها حتی از انواع سیلیکونی ضدرسوبشان به هر حال لوازمی مصرفی هستند که بسته به نوع و کیفیتشان  و همچنین با توجه به کیفیت آب و نحوه استفاده، در زمانی کوتاه یا طولانی می بایست تعویض شوند.

پرلاتور مصرف آب را چگونه کاهش مي دهد؟

پس از عبور آب از رگلاتور داخل سرشیر، با فشار آب، عملکردی شبیه به باز و بسته شدن دیافراگم  در داخل پرلاتور صورت میگیرد که منجر به ایجاد ممانعت در عبور آب با دبی بیش از دبی تعریف شده برای پرلاتور میشود. یعنی با این عمل جلوی عبور حجم زیاد آب از مجرای پرلاتور گرفته میشود. همچنین به دلیل اختلاف فشار هوا در داخل و خارج از پرلاتور، هوا از بیرون به ناحیه کم فشار تر داخل پرلاتور مکیده میشود و بدین سبب، افت فشار آب ناشی از عملکرد آبفشانی پرلاتور بوسیله اختلاط آب با هوای مکیده شده به داخل جبران میشود و به نوعی با وجود عبور حجم آب کمتری از خروجی پرلاتور به بیرون، فشار آب بیشتر میشود تا شرایط آسایشی استفاده از آب از بین نرفته باشد.

بدیهی است که هر چه میزان دبی آب خروجی کمتر باشد، میزان مصرف آب نیز کمتر میشود و صرفه جویی بیشتری در مصرف آب حاصل می آید اما واقعیت این است که هر پرلاتوري مناسب هر تجهيزي نيست. توجه فرمایید که معمولا پرلاتورهای با دبی های پایین تر مانند ۲ یا ۳ لیتر بر دقیقه برای شیرالات روشویی و پرلاتورهای با دبی بیشتر مانند ۴ یا ۶ لیتر بر دقیقه برای شیرآلات سینک ظرفشویی آشپزخانه پیشنهاد میشوند. هرچند که انتخاب نهایی با توجه به نوع مصرف می بایست توسط خود استفاده کننده انجام شود.

چطور پرلاتور را نصب و یا تعویض کنیم؟

جهت نصب پرلاتور از قطعه ای به نام بوش استفاده می گردد که بهمراه واشری زیر پرلاتور آب بندی بهتر را تامین می کند. پس از قرار دادن پرلاتور در بوش بهتر است آنرا با دست در مسیر خروج آب بست و آب بندی کرد. استفاده از آچار برای محکم کردن آن، ممکن است در هنگام باز و تمیز کردن رسوبات ایجاد دردسر کند. در بعضی موارد بعلت جمع شدن شن و ماسه آب و یا تاسیسات منزل در پشت پرلاتور شیرآلات (علم شیر) و یا شلنگ، فشار آب کم می گردد و یا آب به اطراف پاشیده می شود. در این صورت بوش را باز کرده و توری پرلاتور را با استفاده از فشار آب تمیز نمایید. همچنین می توان پرلاتور را برای یکی دو ساعت درون سرکه قرار داد و پس از تمیز شدن در جای اولیه خود نصب نمود.