درباره‌ ما

تاریخچه و رسالت ما

دسترسي آسان و پايدار به آب سالم جهت حفظ امنيت غذايي از اهداف اصلی کشورمان ایران است. همچنین تامین آب به عنوان نهاده در بخش کشاورزي و صنعت با هدف توسعه اقتصادي نیز از راهبردهای اصلی ایران است. در عین حال ارتقاء ارزش و بهره وري آب در زمره برنامه های بخش آب کشور به شمار می رود.

این در حالیست که در اسناد بالادستی کشور، توسعه کارآفريني و بهره گيري از تمامي ظرفيتهاي مالي و انساني برای رفع مشکلات مورد تاکید قرار گرفته است. افزايش توليد، اشتغال و ارتقاء بهره وري از راهبردهاي اساسي تعريف شده است. بندهاي يک، دو و سه سياستهاي کلي اقتصادمقاومتي بر اين موضوع اشاره دارند.

در دو دهه اخير، تحقيقات نشان دادند که توسعه و تقويت بازارهاي آب، اثر سازنده در تحقق همزمان راهبردها و برنامه های فوق دارند. لذا تبيين موضوع و اهتمام به توسعه گفتمان بازار آب در محافل علمی مهم نمود و مورد بحث و گفتگو قرار گرفت. ابعاد و اهمیت آن در جلسه شورای معاونین وزیر وقت نیرو در سال ۱۳۸۲ مطرح گردید. همچنین در چند گردهمایی تخصصی نیز ارایه، نشر و ترویج شد.

از آن جمله مي توان به ارايه موضوع در چهاردهمین کارگاه آموزشی مدیران مالی شرکت های آب منطقه ای در سال ۱۳۸۳ اشاره کرد. مقاله «رويکرد بازار آب و الزامات آن» به همين منظور تدوين و منتشر گردید. متعاقب آن، مقالات و پژوهش هاي متعدد ديگري (تازه هاي علمي) نيز در کشور انجام و منتشر گرديد.

شايان ذکر است که لزوم توسعه بازارهاي آب در راهبردها و برنامه هاي آب ايران نيز مورد تاکيد قرار گرفت. در برنامه هاي عملياتي اقتصادمقاومتي وزارت نيرو مصوب سال ۱۳۹۳ (دبيرخانه ستاد فرماندهي اقتصادمقاومتي) نيز مورد تاکيد است.

رسالت ما

بر همين اساس و با تجربه موفقي که از اين تلاش حاصل شده، بر آن شديم تا مبتکرانه یک استارتاپ با محوريت بازار آب بسازیم. تا با بهره گیری از آن موجبات توسعه بازار آب و بهبود تاب آوری اقتصادی آب شویم. کارآفرین باشیم و همزمان موجب ارتقاء ارزش و بهره وری آب شویم.

رسالت سامانه بازار آب ايران در ابتدا توسعه معلومات نظري و کاربردي کليه آحاد جامعه به ويژه صاحبان منابع آب با مبحث بازار آب است. در وهله دوم، ايجاد ارتباط بین متقاضيان و عرضه کنندگان آب برای مبادله آب مازاد و ارایه خدمات به ایشان را دنبال می کند. مشاوره‌ و ارایه خدمات تخصصي توسط خبرگان در بخش کارگزاری بازار آب انجام می شود. همچنين سامانه بازار آب موجبات دسترسي آسان به آب بسته بندي و همچنین تهيه کالا و تجهيزات در فروشگاه آب را فراهم می نماید.

همکاری با ما

سامانه بازار آب ايران در تحقق اهداف خود، صميمانه همکاري شما می پذیرد. غناي هرچه بيشتر محتوا و ارايه خدمات بهتر به مردم آرزوی ماست. با عنایت به دامنه فعالیت‌های سامانه، شما را به همکاری دعوت می کنیم.

– کارشناسان آب از اقصي نقاط کشور مي‌توانند براي همکاري در بخش کارگزاري بازار آب، رزومه خود را در فرم همکاری برای ما ارسال نمايند. پس از بررسي و در چارچوب قوانين و مقررات سامانه بازار آب، از ايشان دعوت می شود. پس از پذیرش و تفاهم، فرمهای قراردادهاي همکاري منعقد می گردد.

– واحدهای فعال تولید و توزیع آب بسته بندی (آشامیدنی و معدنی) برای همکاری با دعوت می شوند.

– شرکتهای تولید کننده و فروشنده کالا و تجهيزات آب مطابق قوانين و مقررات سامانه به همکاری دعوت می شوند. فرم درخواست همکاری و پیش نویس قرارداد همکاري در سامانه بارگذاری شده است. ما فضاي دلخواه کسب شما را در سامانه بازار آب ايران فراهم می کنیم.

– همکاری فرهيختگان و تحلیل گران اقتصادي، اجتماعي و حقوقی با ما موجب مباهات است. نوشتارهاي تحليلي ایشان به نحو شایسته در بخش تحلیل بازار آب درج می گردد.

با انتخاب تماس با ما ارتباط خود را با سامانه برقرار و ما را در اهدافمان یاری نمایید.

iran water market system manager

مدیريت سامانه

سيدعباس جعفري متولد ۱۲ اردیبهشت سال ۱۳۵۱ زاده کاشان است. دياري که آب کم است ولي مردمانش آب را مي‌فهمند، حوض دارند و آب انبار و باغاتي از گل.

علاقمندی وی به مباحث اقتصادی سبب شد تا به تحصیل در اقتصاد (کارشناسي) و برنامه‌ریزی سیستم‌های اقتصادی (کارشناسی ارشد) بپردازد. از محضر اساتيد و اقتصاددانان به نام ايران بهره برد. به توصیه و مشورت استاد شهير مرحوم دکتر مرتضی قره باغیان، پایان‌نامه کارشناسی ارشد خود را با موضوع توسعه پایدار به انجام رساند. بدین طریق با مبحث آب و محیط زیست و نقش آن در توسعه کشورها آشنا گردید.

تدریس و تحقیق را پیشه خود نمود. در سال ۱۳۷۹ در دفتر بررسی‌های اقتصادی وزارت نیرو استخدام گردید. پا به عرصه حاکمرانی صنعت آب و برق نهاد. به تعمق در پژوهش‌های پیشین و پیگیری مبحث اقتصاد آب پرداخت. مبانی اقتصاد آب و تجارب پیشینان را در بسته‌هاي اجرايي به ويژه در بحث اقتصاد آب، مد نظر قرار داد. چند مقاله نوشت و پژوهش کاربردی نیز در اقتصاد آب انجام داد.

رساله دکتری خود در سال ۱۳۹۵ را با موضوع تاب‌آوری اقتصادی منابع آب ایران با استخراج بسته سیاستی انجام داد. از بهمن ماه سال ۱۳۹۲ ، دبیر کمیته هماهنگی اقتصادمقاومتی وزارت نیرو شد. تاکنون هم این وظیفه مهم را بعهده دارد.

وی با بررسي و مطالعه مدل‌هاي رايج مديريتي منابع آب در دنيا و حسب تخصص خود، در سال ۱۳۸۲ رويکرد بازار آب را مطرح نمود. آنرا به عنوان یکی از راهبردهای مؤثر در مدیریت آب تبیین و در مراجع مختلف تصمیم‌گیری دولت مطرح کرد. همچنین در محافل علمی، کلیات آنرا تشریح کرده است. مقاله «رویکرد بازار آب و الزامات آن» و تشکیل گروه بازار آب در ساختار نوین وزارت نیرو در سال ۱۳۸۴ در نتیجه این اهتمام و تلاش سازنده، حاصل گردید.

در باور وي، توسعه و تقویت بازارهای آب یکی از راهبردهای اصلي تقویت تاب آوری اقتصادی و نجات و احیاء آب کشور می‌باشد. بدین لحاظ در سال ۱۳۹۵ و با شناخت ابزارهای نوین اینترنتی و شناخت شرکتهاي نوپا و نقش آنها در عبور دادن کشور از مخاطرات اقتصادی کشور، طرح سامانه بازار آب ایران را طراحي نمود.